Posledná kvapka v pohári trpezlivosti

Najčastejšie skúšajú našu trpezlivosť zvyčajne deti. Testujú pokiaľ až smú zájsť, vytyčujú a presadzujú si svoje záujmy. Zároveň sa učia, aké reakcie môžu od okolia očakávať. Pri dospelých je situácia iná. Mali by byť vyzretejší, vedieť efektívne komunikovať a prezentovať svoje názory.

Ľudia ale nechápu, že hranicu, kedy už pretečie pohár trpezlivosti má každý. Aj tí, ktorí sa navonok tvária, že sú v pohode. 🙂 Tú hranicu máme v sebe proste všetci a odhliadnuc od našej miery tolerancie, tam proste je. A čím viac sme skúšaní, tým viac si musíme uvedomovať mieru nášho sebavedomia, tolerancie a tiež vlastnej hodnoty. Kto iný nám tú hranicu vytýči, ak nie my sami.

Deti odpoveď poznajú mnohokrát skôr, sú spontánne a úprimné. Keď mi raz môj syn odpovedal na otázku: Koho máš na svete najradšej ?  Odpoveď: Seba.

[button link=“http://martinapechackova.sk/posledna-kvapka-v-pohari-trpezlivosti/“ color=“orange“] Celý článok –> [/button]

Bola som za neho šťastná a pyšná, že už v školskom veku vie svoju hodnotu.

No a my dospelí sa častokrát necháme využívať a zneužívať.

Stalo sa Vám napr. v práci, že Vás kolegyňa poprosila o pomoc, pretože sama nevedela úlohu splniť ? A popritom ako ste jej to ukazovali a školili ju, tak ona si ťukala do mobilu, alebo s úsmevom a ľahkosťou Vás to nechala celé dokončiť ? Alebo keď Vám kamarát zavolal, že chce odvoz do mesta a keď ste potrebovali pomoc Vy, tak akoby nič odmietol, že nemá čas ? Nepríjemné. No len my sami to smieme zmeniť.

Kde je tá hranica ? Kam až musíme zájsť, aby sme si povedali DOSŤ !

 

Tá povestná posledná kvapka.

Pamätajte na to, že posledná kvapka v pohári trpezlivosti a potom lietajú iskry, pretože pohár pretiekol býva najčastejšie maličkosť, banalita, hlúposť … A druhá strana sa len čuduje, čo sa to s Vami deje. Ako to, že Vás vytočila taká maličkosť ? Oni vôbec nechápu, že práve to bola tá posledná kvapka a koľko iných vecí jej predchádzalo. Všetko, čo sa zbieralo už dlhšiu dobu, deň za dňom, kúsok po kúsku.

Čím sa ten pohár plní ?

Predovšetkým to sú nevyriešené  a nedotiahnuté veci alebo udalosti z minulosti.

  • odkladanie vecí na neskôr („Však sa to nejako vyrieši.“)
  • alebo vyhýbanie sa im („Niekto to urobí, ale napokon neurobí.“)
  • vždy, keď niečo vo Vás nesúhlasne zarezonuje , no necháte to tak („Nebudeme sa predsa hádať. Múdrejší ustúpi.“)
  • keď plníme očakávania druhých a hráme podľa ich huslí

Vtedy totiž plníte v sebe pohár trpezlivosti a po čase sa začne ozývať tikanie časovanej bomby. Tá keď vybuchne, tak to zo seba dostanete von (či už na partnera, deti, kolegov v práci …) a oni sa potom čudujú a v nemom úžase Vás sledujú (a myslia si pritom svoje). A aby ste toho nemali málo, tak vôbec druhá strana nebude chápať a Vy budete vytočení do nepríčetna.

Čo s tým ? Najprv zjedzte žabu.

Či chcete alebo nie, tú časovanú bombu máte v sebe. Nenechajte ju v sebe odistenú a nekontrolovateľnú. Ubližujete len sami sebe ! Tých druhých to nebolí. Ak sa Vám niečo nepáči, pokojne si to vydiskutujte, nebojte sa konfrontácie. Je lepšie sa o niečom porozprávať, než to dusiť v sebe. Takto keď to necháte dlho v sebe, tak okrem výbuchu v sebe riskujete aj zdravotné problémy. Všetky choroby majú aj duchovné príčiny.

Ak v sebe budujete zdravé sebavedomie, sebalásku a sebaprijatie, tak Vám nikto žiadne polená pod nohy hádzať nebude. Resp. Váš pohľad na to poleno bude iný. S ľahkosťou a odhodlanosťou ho dvihnete a odhodíte. 🙂

Udržiavať v sebe zlosť je ako držať v ruke uhlík, že ho chcete na niekoho hodiť – spálite sa len Vy sami. Buddha

Ak viete, že Vás na druhý deň čaká niečo nepríjemné, niečo z čoho máte strach, alebo Vás nejakým spôsobom obmedzuje … vybavte to hneď ráno ako prvé. Ráno ste totiž najsilnejší a najodolnejší, aj po emocionálnej stránke. Ak Vás čaká napr. nepríjemný rozhovor, tak si na papier napíšte argumenty, všetky možné, aké Vás napadnú, rôzne alternatívy, riešenia. Buďte pripravení a budete vedieť lepšie reagovať. Pripravíte si cieľový stav, čo chcete v tej debate dosiahnuť. Ak toto hneď ráno zvládnete, budete mať hneď krajší deň ! Pretože, ak by ste to stále odkladali a posúvali, tak či tak by ste na to podvedome mysleli. V mojom článku o 5 najťažších krokoch ku šťastiu sa tomuto venujem detailnejšie.

Myslite hlavne na to, aby ste svoj pohár udržiavali v optimálnej plnosti. Nie riešili situácie až keď už „prihára“ a potrebujete odliať.

Vy ste sami pre seba tí dôležití. Niekedy stačí ísť si vyvetrať hlavu, zabehať si, ísť na prechádzku, alebo sa na chvíľu zavrieť do inej miestnosti a uvoľniť napätie.

Na záver mám pre Vás 3 tipy, ktoré rozhodne otestujte pri najbližšej príležitosti a sami spozorujete rýchly účinok 🙂

  1. Zakričte si do vankúša. Z plných pľúc, so všetkými emóciami, zlosťou, frustráciou … možno po kriku prídu slzy, ale to vôbec nevadí. Vždy vyjde slnko. 🙂
  2. Postavte sa a roztiahnite ruky hore. Hlavu tiež obráťte k oblohe a v tejto polohe vydržte 2 minúty. Emocionálne sa budete cítiť …… no však zistíte. 🙂
  3. Grimasy pred zrkadlom. Akokoľvek Vám to príde nezmyselné, vyskúšajte to. Vyplazte na seba jazyk, vycerte zuby (môže byť aj so zvukom tigra 🙂 ), alebo sa doširoka na seba usmejte. Po celý čas si pozerajte do svojich očí a na záver svojmu odrazu povedzte:  Ľúbim Ťa. Si úžasná/ý. Všetko zvládnem. Som silná/ý.  Čokoľvek pozitívne.

Vždy to bude iná situácia a Vy budete vždy niečo iné potrebovať. No cvičenie z Vás urobí majstra.

A nedovoľte iným, aby Vám plnili Váš pohár. Nikdy sa nevzdávajte a choďte za svojimi snami a cieľmi. Nenechajte ich, aby Vám iní posúvali Vaše hranice tolerancie a trpezlivosti !

Vy ste na prvom mieste sami pre seba.

Tinka 

 

 

Please follow and like us: